Udruga kao produžena ruka naših sugrađana u pomoći petrinjskom kraju

Nakon potresa u Petrinji, Humanitarna udruga Dar dobrote iz Našica dala je svoj doprinos u prvim danima kada se cijela Hrvatska udružila pružiti pomoć. No, kako su pokazale ranije slične krizne situacije, ta se pomoć brzo iscrpi, a potreba za svim oblicima pomoći ostaje i mjesecima koji slijede. Redovnim kontaktima s ljudima koji na terenu požrtvovno rade pomažući stradalom stanovništvu da im se život što prije normalizira, saznali smo da je velika nestašica hrane, vode i higijenskih potrepština.

INICIJATIVA NAŠIH ČLANICA

Stoga se inicijativom dviju članica Udruge, Branke Hajek i Natalije Barišić Novačić prije mjesec dana odlučilo za dvije stvari kojima se željelo pomoći petrinjskom kraju. Prvo je članica Branka stupila u kontakt s OPG-om Kolarić u mjestu Bobovac od kojih je bila namjera naručiti sireve jer su nakon potresa doživjeli veliki udarac izgubivši lokalno tržište na kojem su prodavali svoje proizvode, a to je jedini prihod u toj sedmeročlanoj obitelji te im se tako htjelo pomoći. OPG Kolarić je prvih mjesec dana nakon potresa izrađivao sireve i sve donirao stradalim Petrinjcima, a onda su objavili oglas na svom internetskom profilu i sami zatražili pomoć da se počne sir prodavati te su maksimalno spustili cijenu. Na ovu akciju putem raznih internetskih grupa pozvani su sugrađani i prijatelji Udruge da se
uključe i kupe sir po kojeg će Udruga Dar dobrote otići svojim vozilom. Ubrzo je skupljena narudžba te je naručeno 144 komada sira, odnosno oko 130 kg. Vlasnici te male mljekare su veseli mladi ljudi koji ne žele napustiti svoj kraj, koji žele ostati raditi na svom gospodarstvu te se i nadalje preporučuju za ovakav oblik pomoći.

NAŠIČANI ZA PETRINJCE

Nakon dogovora s OPG-om i narudžbom, odlučeno je da se također putem internetskih grupa, Našičane poziva da doniraju pokoju namirnicu, vodu ili higijenski proizvod kako bi se odnijelo Petrinjcima koji su u potrebi kao donaciju. Odaziv je bio jako dobar pa je donacijama napunjen tovarni prostor dostavnog vozila Udruge, te su se Branka i Natalija u subotu, 20. ožujka automobilom rano ujutro uputile za Petrinju. U samoj Petrinji su još dokupile prikupljenim novcem izvjesnu količinu vode, mlijeka, šećera i ulja koji su se činili prijeko potrebnim. Inicijativa branitelja grada Petrinje je u jednoj garaži napravila mali stožer i nazvala ga Narodni stožer. Na to mjesto pristižu takve donacije i od tamo se dijele najugroženijima koji dolaze na njihov prag ili volonteri razvoze do domova onih koji su bolesni ili teško pokretni.

MNOGI JOŠ ČEKAJU POMOĆ

Članice naše Udruge imale su priliku sresti ljude koji su došli po donacije na poziv predsjednika imenovanog stožera Ive Vranića Buve, a posjetile su i tri domaćinstva te se uvjerile da su situacije preteške. Konkretno, kod tih ljudi nije stigla nikakva značajna pomoć osim posredstvom ove inicijative. Iako je stanje iznimno teško, rekle su da su svi ljudi bili s osmjehom na licu i kako se ne prestaju nadati boljim danima. Razveselila ih je donacija Našičana.

Neki od Petrinjaca su dobili kamp kućice ili kontejnere za stanovanje, neki pak ništa do sada te su bili primorani ponovo se vratiti u svoje kuće iako im prijeti urušavanje. Dakle pojedine obitelji uopće nemaju gdje biti, a hladnoća još uvijek ne popušta i ne može se naći toplo mjesto da se sklone. Obećano im je da će Udruga doći ponovo u svibnju te da će se ponovo uputiti poziv našim sugrađanima bez kojih ovakve akcije ne bi bile moguće. Cilj je da naša Udruga ponovo bude produžena ruka toj plemenitoj gesti sve dok bude postojala potreba. Uz sve obaveze taj dan, Branka i Natalija imale su još jednu dodatnu misiju u Petrinji. Naime, osobno su uručile pozdrave tamošnjim frizerima od našičkih frizera i poziv ih da im se jave kako bi ostvarili suradnju i pomogli svojim kolegicama i kolegama u radu na stradalom području. Iznenađenje, osmijeh dobrodošlice i zahvala nisu ni tamo izostali.

Zahvaljujemo se svima na svakom obliku suradnje!